in ,

Erkekler için Cilt Bakımı

Geçmişte erkeklerin çoğu cilt bakımına önem vermez veya mümkün olduğunca bu işi basit tutmaya çalışırdı, hatta erkekler arasında bu tarz konuların konuşulması tabuydu. Fakat günümüzde yavaş yavaş daha genç gösteren, daha parlak ve güzel bir cilde sahip olmak, kadınları olduğu kadar erkeklerinde öncelikleri arasına girmeye başladı. Kadınlarla erkeklerin ciltleri arasında bazı farklılıklar vardır. Örneğin erkek cildi, kadın cildine göre daha kalın olmakla birlikte cildin temel elemanları birbiriyle aynı olduğu için deri bakımı yine benzer özellikler taşımaktadır. Bu yazımızda erkekler için cilt bakımı konusuna deyiniyoruz.

Öncelikle cilt tipini belirlemek çok önemlidir (hem erkekler hem kadınlar için):

  • Hassas cilt : Cilt ürünlerini sürdükten sonra yanma veya batma olabilir
  • Normal cilt : Normal ve hassas olmayan deri
  • Kuru cilt: Kaşıntılı, pullanan, kuru, sert deri
  • Yağlı cilt: Parlak ve yağlı görünümlü deri
  • Karma cilt: Bazı bölgeleri kuru, bazı bölgeleri parlak ve yağlı deri

Cilt tipinizi öğrenmek, cildinize uygun cilt bakım ürünü seçmeniz ve doğru ürünü bulmanız açısından çok önemlidir. Erkekler için cilt bakımı konusunda bu ürünlerin seçimi kadınlarda olduğu kadar önemlidir.

Ürünün etiketindeki açıklamaları ve içeriklerine mutlaka dikkat edin: Seçeceğiniz ürünü cilt tipinize göre seçmeniz gerektiği için bu uyarılara mutlaka özen gösterin. Örneğin akneye (sivilce) eğilimli bir cildiniz varsa “yağsız- oil-free” veya “non-komedojenik” yazan ürünleri tercih etmelisiniz ki gözenekler tıkanmasın. Eğer hassas bir cildiniz varsa “fragrance free- parfümsüz” yazan ürünler tercih etmelisiniz; çünkü parfüm ve benzeri katkı maddeleri hassas ciltli kişilerde kızarıklık, yanma batma yapabilir.

Erkekler için Cilt Bakımı Tavsiyeler

  1. Yüzünüzü günlük yıkayın. Cildiniz için uygun bir ürünle düzenli yıkamanız, hem gözenekleri temizleyerek akne (sivilce) oluşumunu azaltır hem de ciltte kalan ölü dokuyu ve gün içindeki ciltte biriken kiri temizler. Cildinizi ayrıca her egzersiz sonrası da yıkamalısınız. Yıkarken çok soğuk veya çok sıcak değil; ılık su tercih edin. Egzersiz yapmadığınız günlerde sabah-akşam olmak üzere 2 yıklama yeterlidir. 
  2. Tıraş tekniğinize dikkat edin: Bazı erkekler için çok bıçaklı tıraş bıçakları kullanışlıdır. Eğer tıraş sonrası sürekli batık kıllar, kızarık şişlikler görüyorsanız tek veya çift bıçaklı tıraş bıçaklarını kullanmak daha faydalı olabilir. Tıraş olurken aynı bölgeden tekrar geçmemeye özen gösterin. Tıraştan önce cildinizi ıslatın ve yumuşatın. Nemlendiricili tıraş jellerinden kullanabilirsiniz. Kılları çıkış yönüne doğru tıraş edin. 5-7 tıraştan sonra tıraş bıçağını değiştirin. Erkekler için cilt bakımı için tıraş konusu çok önemli bir etkendir.
  3. Günlük nemlendirin: Cilt nemlendiricileri ciltte su tutulumunu sağlar böylece cildi daha parlak , genç gösterir ve ince çizgilerin oluşumunu yavaşlatır. En iyi etki için yüz ve vücut nemlendiricilerini banyodan ve duştan hemen sonra uygulayın ki cildinizdeki su buharlaşmadan nemlendirici ile onu hapsedebilin.
  4. Derinizi düzenli olarak kontrol edin: Derinizde yeni oluşan benler veya lekelerin farkında olun, yeni çıkan lezyonları mutlaka dermatoloğunuza gösterin, yeni gelişen asimetrik veya kanamalı lekeler veya benler kanser olabilir. 50 yaşının üzerindeki erkekler deri kanseri gelişimine daha yatkındır. Erken tanı ve tedavi deri kanserlerinde özellikle melanomda hayatidir.
  5. Dışarı her çıkışınızda güneş koruyucu krem kullanın: Güneş, erken deri yaşlanmasına , güneş lekelerine ,ve deri kanseri riskinin artışına sebep olur. Bu nedenle dışarı çıkarken mutklaka güneş koruyucu krem kullanın. Yazın 50 spf; kışın 30 spf tercih edebilirsiniz. Güneş koruyucunuzu sadece yüze değil, güneşle temas eden heryere sürülmelidir, dudak, kulaklar, kollar , bacaklar ve boyun gibi; saçsız erkekler mutlaka sapkasız direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır. En iyi korunma için geniş spektrumlu (hem UVA hem UVB filtre içeren) , suya dayanıklı güneş korucuları seçin ve dışarıdaysanız 2 saatte bir yenileyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Yorumlar

0 yorumlar

Ezgi Özkur tarafından yazılmış

Sensibio H2O: Makyaj Geçici, Cilt Kalıcıdır

Kışın Gelen Güzellik

Kışın Gelen Güzellik