in ,

Deri biyopsisi nedir? Nasıl alınır?

Deri biyopsisi; mikroskobik inceleme veya kültür amacıyla deriden küçük bir parça almak amacıyla yapılır. Bu inceleme sonucuna göre deri kanseri de dahil olmak üzere bazı hastalıkların tanısı konur veya tanı dışlanır. Deri biyopsisi, diğer organlardan yapılan biyopsilere göre, derinin daha kolay ulaşılabilir bölge olması ve basit lokal anestezi ile uygulanabilmesi nedeniyle oldukça kolay ve güvenli bir işlemdir. Lokal anestezi yapıldıktan sonra elde edilen doku incelenmek üzere patoloji veya mikrobiyoloji bölümüne gönderilir.

Dermatoloji polikliniğinde sıklıkla 4 tür biyopsi uygulanır:

Tıraş biyopsi:

Jilet benzeri bir alet yardımı ile derinin üst kısımlarını (epidermis ve dermisin yüzeyel kısmı) içeren yüzeyel örnekleme sağlamak amacıyla yapılan biyopsidir.

Punch Biyopsi:

Zımba benzeri dairesel bir alet (punch) kullanarak derinin daha alt tabakalarının (epidermis, dermis, yüzeyel yağ doku) örneklenmesi amacıyla yapılan biyopsidir.

İnsizyonel Biyopsi:

Küçük bir bıçak (bistüri) kullanılarak lezyonun bir kısmının çıkarılması amacıyla yapılan biyopsidir.

Eksizyonel biyopsi:

Küçük bir bıçak (bistüri) kullanılarak lezyonun tamamının ve çevresindeki sağlıklı deri alanının küçük bir kısmının çıkarılması amacıyla yapılan biyopsidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Yorumlar

0 yorumlar

Duygu Erdil tarafından yazılmış

Benleriniz ne zaman problem olur?

Video Soru: Sivilce sonrası kalan izlere nasıl bakım yapılmalı?