in ,

Cilt Temizliği ve Günlük Bakım Önerileri

Cilt temizliği, cilt üzerinde biriken ölü tabakayı temizleyip cildi arındırmak,  cilt esnekliğini ve neminin sağlanmak, komedonların ve sivilcelerin oluşumunun engellemek için yapılan uygulamalara cilt bakımı denir.

Cilde bakım amaçlı uygulanan kozmetik ürünler

Cildin yıpranması ve deforme olmasına engel olmak, dış etmenlerden korumak, beslenmesini ve yenilenmesini sağlamak amacı ile cilt uygun temizleyici ile temizlendikten sonra tonik uygulanmalıdır. Bunun dışında cilde günlük, haftalık ve aylık bakımlar yapılabilir. Bu bakım maddeleri ve peelingler ilaç benzeri maddeleri içerdiğinden dolayı bir dermatoloğa danışılarak kullanılmalıdır. Ev tipi olmayan peelingler ise sağlık personelleri tarafından uygulanmalıdır.  

Cilt Temizliği ve Bakımı İçin Öneriler

Cilt bakımı için evde yapabilecek uygulamalar var mı?

Kişiler kendi cilt bakımlarını doğal ve kozmetik ürünlerle günlük, haftalık ve aylık olarak yapabilir. Günlük cilt bakımı temizleme, tonik uygulaması ve üzerine nemlendirici kulllanılmasıdır. Bunun haricindeki haftalık/aylık bakımlar için şunlar kullanılabilir:

        Alfa hidroksi asitler:Meyve asitleri olarak da bilinirler. Cildin soyulması, ince kırışıklıkların azaltılması, cildin parlaklığının arttırılması, cilt tonunun açılması, güneş lekeleri, akne izleri ve anti-aging amaçlı kullanılır. Ev tipi peelinglerin ve kremlerin içinde bulunabileceği gibi daha güçlü formülasyonlar cilt soyucu olarak hastane ve kliniklerde uygulanmaktadır. 

·        Vitaminler: Vitamin A, E, C, pantenol (B5) deriden emilir ve uygun düzeyde kullanıldıklarında güvenlidirler. A vitamini güneşe bağlı hasarın giderilmesinde, deri  kırışıklıklarında, güneş lekerinin ve  çatlaklarının giderilmesinde krem ve losyonların içinde  kullanılırlar. E vitamini yaşlanmanın geciktirilmesi, kırışıklıkların azaltılması, saç uzamasını artırması ve saçı beslemesi, güneşin hasarlarından korunması amacı ile şampuan , kremler ve rujların içinde yer alır. Pantenol cildi ve saçı nemlendirme etksi dolayası ile kremlerde, şampuanlarda, saç şekillendiricilerinde bulunurlar.

·        Bitkisel kaynaklı maddeler: Aloea vera,β-glukanlar, yeşil çay özü yaşlanmayı geciktirebilirler.

·        Biyolojik faktörler: Kollajen, elastin, hyalunorik asit, plesenta ekstreleri nemlendirici  hücre yeniliyici olarak bakım kremlerinde içerisinde yer alır. Keratin saç ve tırnağın bakımı, güçlenmesi amcı ile saç ve tırnak bakım ürünlerinin içerinde yer alır.

Cilt temizliği nasıl yapılır?

Cilt temziliği hergün, sabah akşam yumuşak kıvamlı alkolsüz tahriş edici olmayan bir temizleyici ile yapılabilir. Cilt temizliği sabun ve sindetler, yağsız sıvı ürünler ve kremler ile yapılabilir. Cildinizin tipine göre (yağlı, kuru) temizleyici ürün seçiniz. Kesinlikle makyajlı ve fondötenli bırakmayınız. Fondöten gözenekleri tıkayarak siyah nokta oluşumunu arttırır.

Cildin sıkılaşması için hangi ürünler kullanılmalı?

Yağlı, normal ,kuru ciltler için üretilmiş tonikler cilt sıkılaştırıcı, ferahlatıcı etkiye sahiptirler. Temizleme sonrasında uygulanırlar. Göznekleri sıkılaştıran, ciltte ferahlatıcı etki bırakan, temizleme ürününün cilte bıraktığı artıkları ortadan kaldıran ürünlerdir.  

Nemlendirici kullanmak gerekli midir?

Sağlıklı, yumuşak görünümlü için derinin neminin korunması gereklidir. Nemlendiriciler cildinizin su tutmasını sağlar, nemsiz deri kuru kaba ve kepekli olur. Cilt yapınıza uygun bir nemlendirici, gündüz ve gece kremi olarak cildi dış etkilerden korumak ve nemlendirmek amacıyla kullanılmalıdır. Nemlendiricileri seçerken cildinizin tipine göre seçin (yağlı/kuru/karma); ayrıca içinde anti-aging (yaşlanma karşıtı) özellikli olanlardan yaşınıza uygun olanları seçebilirsiniz.

Bazı ürünler bazı insanlarda ciltte tahriş, yanma batma yapabilir veya allerjik reaksiyon oluşturabilir. Özellikle de çok sayıda kremi aynı anda kullanmak, dermatoloğa danışmadan yüze kuvvetli peeling yapmak bu sorunlara yol açabilir. Cilt bakımı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bir dermatoloğa başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Yorumlar

0 yorumlar

Sevil Savaş tarafından yazılmış

iğneli Epilasyon Tedavisi

Saç Şekillendirme: Zarar Vermeden Nasıl Yapılır?