in ,

Benleriniz ne zaman problem olur?

Benleriniz ne zaman problem olur?

Benlerinizle ilgili en büyük problem bir deri kanseri olan  malign melanomdur. Melanom bir ben olarak başlayabilen en ciddi deri kanseridir. Bir bende kanama veya kaşınma melanom bulgusu olabilir. 30 yaşın üzerinde yeni bir ben çıkması veya eski benlerde değişim olması da melanom belirtilerinden olabilir.

Erken tanı koyulursa melanom yüksek oranda tedavi edilebilir. Bu yüzden öncelikle benlerinizin nerede olduğunu ve neye benzediğini bilmelisiniz. Eğer bir ben diğerlerinden farklı görünüyorsa, kanıyor, kaşınıyor veya herhangi bir şekilde değişiyorsa, mutlaka bir dermatoloğa başvurmalısınız.

Benlerle ilgili diğer problemler, takılara veya elbiselere takılması, kolaylıkla tahriş olması ve sizin için çirkin ve sevimsiz görünmesi olabilir. Zararsız bir ben deri yüzeyinden kabarık olduğu zaman elbiselerinize veya takılarınıza takılıp size rahatsızlık verebilir. Deriden kabarık bir ben tıraş sırasında kesilip kanayabilir.

Beninizde problem olduğu zaman en iyisi bir dermatoloğun muayene etmesi ve alınmasına gerek olup olmadığına karar vermesidir.

Benler nasıl ortadan kaldırılır?

Evde herhangi bir tedaviyle benlerden kurtulmaya çalışmak daha kötü sonuçlar doğurabilir. Benlerinize uygulayacağınız ev yapımı maddeler alerjik reaksiyona sebep olup, kızarıklık veya iz bırakabilir. Ve genellikle beniniz hala yerinde duruyor olacaktır. Benlerinizi kesmek veya tıraşlamak da ciddi yara izi ve enfeksiyonla sonuçlanabilir.

Bir benin üzerine dövme yaptırmak da çok iyi bir fikir değildir. Eğer sonradan melanom gelişirse erken bulgularını görmek zor olacaktır. Bu süreçte melanom yayılacak ve bu durum tedaviyi zorlaştıracaktır.

Dermatoloğunuz benlerinizi melanom bulguları açısından kontrol edip, isterseniz beninizi ortadan kaldırabilir. Melanom açısından benlerinizi kontrol ettirmek önemlidir. Melanom tanısı alırsanız uygun tedaviyi alırsınız. Benleriniz zararsızsa bu durum sizi rahatlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Yorumlar

0 yorumlar

Tuğba Falay tarafından yazılmış

Deri Kanseri: Skuamöz Hücreli Karsinom

Deri biyopsisi nedir? Nasıl alınır?